Top 3 prize inteligente Wi-Fi în 2026: Tapo P100, P110 și P110M
Vrei să programezi o lampă sau să vezi câtă energie folosește un aparat? Sunt două nevoi diferite și nu orice priză smart le rezolvă pe amândouă. În acest top 3 prize inteligente Wi-Fi comparăm TP-Link Tapo P100, P110 și P110M, în variante europene și pachete de o singură bucată. Diferențele decisive sunt monitorizarea consumului, compatibilitatea Matter și limita de sarcină declarată.
Alegerea rapidă: P100 pentru pornire/oprire și buget mic; P110 pentru monitorizarea energiei în Tapo; P110M pentru monitorizare și integrare Matter. Compară prețul actual: modelul mai dotat nu este întotdeauna mai scump.
Selecție documentată pe baza specificațiilor și a ofertelor verificate la 16 octombrie 2026, fără testare fizică proprie. Prețurile și stocurile se pot schimba; transportul nu este inclus. Linkurile către magazine sunt afiliate și pot aduce iReview un comision, fără cost suplimentar pentru tine.
Tabel comparativ și prețuri · Modele recomandate · Cum alegi · Întrebări frecvente
Tabel comparativ: prize smart Tapo, funcții și prețuri
Pe telefon, glisează tabelul orizontal pentru a vedea toate modelele.
| Criteriu | ![]() TP-Link Tapo P100 Pornire și oprire programată |
![]() TP-Link Tapo P110 Monitorizarea consumului |
![]() TP-Link Tapo P110M Monitorizare și Matter |
|---|---|---|---|
| Varianta comparată | P100, EU, 1 bucată | P110, EU, 1 bucată | P110M, EU, 1 bucată |
| Monitorizare energie | Nu | Da | Da |
| Matter | Nu, P100 standard | Nu, P110 standard | Da |
| Wi-Fi | 2,4 GHz | 2,4 GHz | 2,4 GHz |
| Sarcină maximă declarată UE | 10 A / 2300 W | 16 A / 3680 W, sarcină rezistivă | 16 A / 3680 W, sarcină rezistivă |
| Utilizare vizată | Control simplu din telefon | Control și statistici în Tapo | Control, statistici și ecosisteme Matter |
| Pachet comparat | 1 priză | 1 priză | 1 priză |
| Preț eMAG | 49,90 lei | 100,85 lei | 84,54 lei |
| Preț evoMAG | 71,99 lei | 100,99 lei | 106,99 lei |
| Stoc evoMAG | stoc depozit | stoc furnizor | stoc depozit |
| Vezi prețul | Vezi prețul pe eMAGVezi prețul pe evoMAG | Vezi prețul pe eMAGVezi prețul pe evoMAG | Vezi prețul pe eMAGVezi prețul pe evoMAG |
La eMAG, P100 și P110M erau vândute de eMAG; P110 era vândută de Spy Shop prin Marketplace. Toate erau în stoc. La evoMAG, P100 și P110M aveau stoc în depozit, iar P110 stoc furnizor. Verifică explicit varianta UE, tipul de împământare și numărul de bucăți înainte de comandă.
Ce priză inteligentă merită pentru casa ta?
1. TP-Link Tapo P100: pornire și oprire programată

P100 este punctul de plecare dacă vrei să aprinzi sau să stingi o lampă din aplicație și să îi stabilești un program. Nu ai nevoie de monitorizarea energiei pentru orice utilizare: uneori scopul este pur și simplu să nu mai acționezi manual întrerupătorul unei lămpi aflate într-un loc incomod.
Varianta europeană analizată are o limită declarată de 10 A, respectiv 2300 W. Nu transfera limita de 16 A a celorlalte două modele asupra ei. Verifică aparatul conectat și instrucțiunile prizei; valoarea maximă nu este o recomandare de a folosi permanent orice aparat apropiat de acel prag.
Prețurile găsite erau 49,90 lei pe eMAG și 71,99 lei pe evoMAG, pentru o singură priză. Pachetele de două sau patru bucăți au alte prețuri și nu sunt comparate aici ca și cum ar fi o singură unitate.
- Avantaje: cost mic în oferta eMAG, control din Tapo, programare și temporizator.
- Limite: fără monitorizare de consum; limită de 10 A; fără Matter în varianta P100 standard.
Părerea iReview: aș alege-o pentru automatizări simple, dacă aparatul este compatibil și nu vreau statistici de energie. Pentru măsurarea consumului, aș trece direct la P110 sau P110M.
2. TP-Link Tapo P110: monitorizarea consumului

P110 este mai interesantă dacă întrebarea ta este „cât consumă dispozitivul acesta?”. Monitorizarea energiei din aplicația Tapo îți permite să urmărești consumul aparatului conectat, în loc să îl estimezi doar din puterea scrisă pe etichetă.
Fișa versiunii europene indică 16 A și 3680 W pentru utilizare generală/sarcină rezistivă. Aparatele cu motor au alte limite în documentație; nu echivala valoarea pentru o sarcină rezistivă cu permisiunea de a conecta orice motor de aceeași putere. Pentru acest top, criteriul de alegere este monitorizarea, nu folosirea la sarcina maximă.
Ofertele erau 100,85 lei pe eMAG, vânzător Spy Shop prin Marketplace, și 100,99 lei pe evoMAG, din stoc furnizor. La aceste prețuri, P110M de pe eMAG era mai ieftină. Prin urmare, P110 merită reevaluată după oferta zilei, fără să presupui că modelul fără Matter are automat costul mai mic.
- Avantaje: monitorizarea consumului, programare, integrare în aplicația Tapo.
- Limite: fără Matter în modelul standard; oferta evoMAG din stoc furnizor; preț mai mare decât P110M în comparația eMAG.
Părerea iReview: are sens dacă o găsești la un preț bun și folosești deja Tapo. În ofertele actuale, aș verifica întâi P110M înainte să aleg P110.
3. TP-Link Tapo P110M: monitorizare și matter

P110M combină monitorizarea energiei cu suportul Matter. Este opțiunea de analizat dacă vrei să folosești priza într-un ecosistem smart compatibil și să păstrezi mai multă flexibilitate între platforme. Matter nu înseamnă însă că toate informațiile din Tapo apar identic în orice altă aplicație.
Producătorul menționează necesitatea unui hub al platformei terțe alese pentru integrarea respectivă. Pentru folosirea prin Tapo, scenariul este diferit; verifică înainte ce platformă folosești și ce echipament cere ea. Bluetooth este folosit la configurare, în timp ce conexiunea Wi-Fi este pe 2,4 GHz.
La verificare, P110M costa 84,54 lei pe eMAG și 106,99 lei pe evoMAG. Era astfel mai ieftină decât P110 în oferta principală eMAG, deși adaugă Matter. Este un exemplu bun pentru motivul pentru care ordinea după dotări nu trebuie confundată cu ordinea după preț.
- Avantaje: monitorizare a energiei, Matter, control și programare prin Tapo.
- Limite: integrarea terță poate cere hub compatibil; funcțiile expuse diferă între platforme; nu este o priză pentru exterior.
Părerea iReview: este prima opțiune pe care aș compara-o pentru o casă cu dispozitive smart din mai multe ecosisteme. Dacă vrei doar aprinderea unei lămpi la ore fixe, P100 poate fi suficientă.
Cum alegi o priză inteligentă Wi-Fi
Controlul alimentării nu pornește orice aparat
Priza poate furniza sau întrerupe curentul. Un aparat care cere apăsarea unui buton după fiecare revenire a alimentării poate să nu pornească automat. Verifică acest comportament înainte să construiești o automatizare în jurul lui.
Monitorizarea nu garantează economii
Statistica îți arată unde se duce energia, dar economia depinde de ce schimbi efectiv. O lampă programată corect poate avea un beneficiu clar pentru rutina ta; o priză smart nu reduce singură energia necesară unui aparat care funcționează același număr de ore.
Verifică rețeaua și platforma
Aceste modele folosesc Wi-Fi pe 2,4 GHz. Nu presupune că o rețea disponibilă exclusiv pe 5 GHz este suficientă. Pentru Matter, verifică cerințele platformei, inclusiv controllerul sau hubul necesar. Pentru rețeaua de acasă, vezi și topul de routere Wi-Fi 6 sub 500 lei.
Alege aparate potrivite pentru automatizare
Respectă limitele și scenariile din manualul exact al versiunii cumpărate. Nu folosi programarea ca motiv să lași nesupravegheat un aparat care cere supraveghere și nu utiliza aceste prize de interior în umezeală sau afară. Dacă nu e clar ce tip de sarcină are aparatul, cere lămuriri producătorului înainte de conectare.
Întrebări frecvente despre prizele inteligente
P100 măsoară consumul?
P100 standard din comparație nu oferă monitorizarea energiei. P110 și P110M sunt modelele selectate aici pentru această funcție.
Am nevoie de hub pentru Tapo?
Pentru folosirea de bază prin aplicația Tapo nu este necesar un hub Tapo separat la aceste prize Wi-Fi. Integrarea Matter într-o platformă terță are propriile cerințe, iar producătorul menționează hubul platformei alese.
Pot compara un pachet de patru prize cu prețul din tabel?
Nu direct. Prețurile de aici sunt pentru o singură bucată. Calculează prețul pe unitate și verifică modelul și varianta înainte să compari pachetele.
P110M este mereu mai scumpă decât P110?
Nu. La verificare, oferta principală eMAG pentru P110M era 84,54 lei, față de 100,85 lei pentru P110. Ofertele se schimbă și pot aparține unor vânzători diferiți.
Verdict: ce alegem?
P100 pentru control simplu și cost mic; P110 pentru consum monitorizat, când prețul este bun; P110M pentru monitorizare și Matter. În ofertele verificate, P110M era cea mai atractivă de comparat pentru dotări suplimentare, iar P100 păstra avantajul bugetului minim.
Surse și verificare
Documentație: TP-Link Tapo P100 – producător, TP-Link Tapo P110 – producător, TP-Link Tapo P110M – producător. Prețurile, stocurile și vânzătorii au fost verificate în ofertele eMAG și evoMAG din tabel, la 16 octombrie 2026. Fotografiile corespund variantelor comparate și sunt importate local în galeria iReview.



