Top 3 SSD-uri externe de 1 TB pentru laptop în 2026
Cauți SSD-uri externe de 1 TB pentru fotografii, proiecte și fișiere care nu mai încap pe laptop? Kingston XS1000, Samsung T7 și Samsung T7 Shield sunt trei opțiuni cu USB de 10 Gbps și viteze maxime declarate apropiate. Diferența de alegere vine din preț, greutate, protecție fizică și funcțiile pe care chiar le vei folosi.
XS1000 este alegerea mea pentru greutate redusă și cel mai mic preț dintre ofertele principale incluse. T7 merită analizat pentru carcasa subțire și protecția opțională prin parolă. T7 Shield se adresează celui care pune accent pe protecția IP65 la praf și apă. Nu aș plăti suplimentar pentru Shield doar ca să obțin o cifră de viteză mai mare: maximele declarate sunt aceleași în acest top.
Documentare și prețuri verificate: 15 octombrie 2026. Comparația folosește specificațiile producătorilor și ofertele magazinelor; nu am testat fizic SSD-urile. Prețurile sunt pentru produse noi, fără transport, și se pot modifica. Articolul conține linkuri de afiliere; iReview poate primi un comision dacă alegi să cumperi prin ele.
Tabel comparativ și prețuri · Kingston XS1000 · Samsung T7 · Samsung T7 Shield · Cum alegi · Întrebări frecvente
Top 3 SSD-uri externe de 1 TB: comparație rapidă
Fotografiile și butoanele de preț sunt în capul tabelului. Pe telefon, glisează orizontal pentru a vedea toate cele trei produse. Valorile de transfer sunt maxime secvențiale declarate de producători, nu măsurători iReview.
| Criteriu |
Kingston XS1000 1 TB
Foarte compact și ușor
|
Samsung T7 1 TB Indigo Blue
Carcasă subțire, protecție prin parolă
|
Samsung T7 Shield 1 TB Black
Protecție IP65 pentru deplasări
|
|---|---|---|---|
| Capacitate | 1 TB | 1 TB | 1 TB |
| Interfață | USB 3.2 Gen 2, 10 Gbps | USB 3.2 Gen 2, 10 Gbps | USB 3.2 Gen 2, 10 Gbps |
| Citire / scriere, până la | 1.050 / 1.000 MB/s | 1.050 / 1.000 MB/s | 1.050 / 1.000 MB/s |
| Greutate declarată | 28,7 g | 58 g | 98 g |
| Rating IP | Fără rating IP declarat | Fără rating IP declarat | IP65 |
| Culoare comparată | Negru | Indigo Blue / albastru | Black / negru |
| Cod comercial | SXS1000/1000G | MU-PC1T0H/WW | MU-PE1T0S /EU pe eMAG /WW pe evoMAG |
| Preț eMAG | 899,99 lei | 1.032,84 lei | 1.199,99 lei |
| Preț evoMAG | 1.008,99 lei | 999,99 lei | 1.358,99 lei |
| Stoc evoMAG | Furnizor | Magazin suficient | Furnizor |
Notă despre T7 Shield: ambele pagini prezintă modelul negru de 1 TB MU-PE1T0S, însă codurile complete sunt diferite: /EU la eMAG și /WW la evoMAG. Am păstrat diferența vizibilă; verifică înainte de comandă pachetul, garanția și condițiile vânzătorului. Aceste sufixe nu trebuie confundate cu altă capacitate sau cu T7 standard.
La prețurile verificate: XS1000 pornește de la 899,99 lei în ofertele principale incluse, T7 albastru de la 999,99 lei, iar T7 Shield negru de la 1.199,99 lei. Acestea sunt prețurile variantelor comparate, nu o afirmație că sunt cele mai mici din întreaga piață. Verifică și alte culori sau capacități dacă diferența de preț contează mult.
1. Kingston XS1000 1 TB — pentru un SSD cât mai mic și ușor

XS1000 este punctul meu de pornire pentru transport zilnic și transfer de fișiere. La 28,7 g și aproximativ 70 × 33 × 14 mm, este compact. Are USB 3.2 Gen 2, cu maxime declarate de 1.050 MB/s la citire și 1.000 MB/s la scriere. Avantajul practic este dimensiunea redusă, nu o promisiune de transfer constant la aceste valori.
Kingston listează un cablu USB-C către USB-A și un adaptor USB-A către USB-C în pachetul actual. Verifică însă accesoriile incluse efectiv în oferta cumpărată. Pentru un laptop cu porturi diferite, accesoriile potrivite pot evita o achiziție separată.
Nu l-aș alege pentru un rating de protecție la apă sau praf: fișa consultată nu declară un rating IP pentru XS1000. Pentru transport în rucsac și utilizare la birou, forma sa poate fi mai importantă decât o carcasă mai voluminoasă.
- Avantaje: cel mai ușor din selecție, format compact și cel mai mic preț principal eMAG verificat în acest top.
- Limite: fără rating IP declarat; viteza reală depinde de port, cablu, fișiere și durata transferului.
- L-aș alege pentru: documente, biblioteci foto și transferuri între calculatoare, când portabilitatea primează.
eMAG afișa 899,99 lei, în stoc și vândut de eMAG. evoMAG afișa 1.008,99 lei, în stoc furnizor, cu curier estimat pe 29 octombrie. Diferența de preț și termenul de livrare favorizau oferta eMAG la momentul verificării.
2. Samsung T7 1 TB Indigo Blue — carcasă subțire și parolă opțională

T7 are sens dacă vrei un SSD subțire și funcție de protecție prin parolă. Varianta albastră analizată are codul MU-PC1T0H/WW, carcasă de aluminiu, 58 g și grosime de 8 mm. Forma sa se potrivește ușor într-un buzunar al genții de laptop.
Samsung declară aceleași maxime de 1.050/1.000 MB/s ca la XS1000. Aș privi diferența de preț prin prisma construcției și a criptării hardware AES pe 256 de biți, cu parolă opțională. Nu presupune că un fișier este protejat doar pentru că SSD-ul are această funcție: ea trebuie configurată, iar compatibilitatea de deblocare verificată pentru dispozitivele folosite.
T7 standard nu trebuie confundat cu T7 Touch sau T7 Shield. În această comparație vorbim despre modelul albastru standard, fără cititor de amprentă și fără ratingul IP65 al modelului Shield.
- Avantaje: carcasă de aluminiu de 8 mm, greutate de 58 g, criptare hardware și parolă opțională.
- Limite: mai greu decât XS1000, fără rating IP declarat și fără avantaj de viteză maximă declarat față de celelalte două.
- L-aș alege pentru: utilizare la birou și în deplasări obișnuite, dacă voi folosi protecția prin parolă.
Oferta principală eMAG, vândută de eMAG, era 1.032,84 lei, în stoc. evoMAG avea 999,99 lei, cu stoc de magazin suficient și curier estimat pentru 19 octombrie. Pe eMAG apărea și o ofertă Marketplace de 999,99 lei, de la Mobile Zone; compară vânzătorul și livrarea înainte de comandă.
3. Samsung T7 Shield 1 TB Black — pentru protecție fizică suplimentară

La T7 Shield plătești în primul rând pentru construcție și protecția IP65. Carcasa cu înveliș exterior striat și ratingul de rezistență la praf și apă îl fac o opțiune de analizat pentru deplasări frecvente sau lucru în afara biroului. IP65 nu înseamnă că îl poți scufunda în apă.
La 98 g, este cel mai greu dintre cele trei. Păstrează USB de 10 Gbps, maximele declarate de 1.050/1.000 MB/s și criptarea hardware AES pe 256 de biți. Nu avem un test propriu care să demonstreze o viteză susținută mai mare decât la T7 sau XS1000; recomandarea sa se bazează aici pe protecția fizică documentată.
Diferența de aproximativ 200 lei față de cea mai mică ofertă T7 inclusă merită dacă vei folosi avantajul construcției. Pentru un SSD care stă pe birou, aș începe cu celelalte două modele.
- Avantaje: rating IP65, carcasă pentru utilizare mobilă și criptare hardware cu protecție prin parolă.
- Limite: preț și greutate mai mari; protecția fizică nu înlocuiește copiile de siguranță.
- L-aș alege pentru: cine transportă frecvent SSD-ul și consideră utilă protecția suplimentară la mediu.
eMAG afișa 1.199,99 lei, în stoc și vândut de eMAG. evoMAG afișa 1.358,99 lei, în stoc furnizor, cu curier estimat pe 29 octombrie. Verifică diferența /EU versus /WW explicată sub tabel, apoi condițiile efective ale ofertei.
Cum alegi un SSD extern de 1 TB pentru laptop
Începe cu portul USB al calculatorului
Pentru a te apropia de maximele acestor modele ai nevoie de o conexiune USB de 10 Gbps și de un cablu potrivit. USB-C descrie forma conectorului, nu garantează viteza. Un hub, un cablu nepotrivit sau un port mai lent poate limita transferul. Verifică specificațiile laptopului înainte să plătești pentru performanță pe care portul nu o poate susține.
Alege după tipul fișierelor și modul de transport
Copierea câtorva fișiere video mari diferă de transferul a mii de fotografii mici. Maximele secvențiale nu descriu orice situație, iar viteza poate varia pe parcursul unui transfer lung. Pentru birou aș prioritiza prețul și accesoriile; pentru transport, dimensiunea și protecția carcasei. În acest top, greutatea redusă favorizează XS1000, iar ratingul IP favorizează Shield.
Gândește separat spațiul suplimentar și backupul
Dacă muți singura copie a fotografiilor de pe laptop pe SSD, ai eliberat spațiu, dar tot o singură copie ai. Pentru fișiere importante, păstrează copii și într-un alt loc. Nici criptarea, nici o carcasă rezistentă nu înlocuiesc această redundanță.
Întrebări frecvente despre SSD-uri externe de 1 TB
Care este alegerea cea mai potrivită pentru utilizare obișnuită?
La ofertele principale verificate, aș începe cu XS1000 pentru greutate și preț. Aș trece la T7 dacă protecția prin parolă și carcasa subțire sunt prioritare, iar la Shield pentru protecția IP65. Nu este un clasament al fiabilității: nu avem teste de durată pentru a-l susține.
Voi obține mereu 1.050 MB/s?
Nu. Este un maxim declarat, în condițiile producătorului. Portul, cablul, calculatorul, formatul fișierelor și transferurile lungi influențează rezultatul. Nu am convertit această valoare într-o promisiune despre timpul de copiere al unui folder.
De ce un SSD de 1 TB afișează mai puțin spațiu?
Producătorii folosesc capacitatea zecimală: 1 TB înseamnă 1.000.000.000.000 de octeți. Sistemele pot afișa capacitatea folosind unități binare, iar formatarea ocupă și ea spațiu. O valoare afișată diferit nu înseamnă automat că lipsesc cipuri de memorie.
T7 și T7 Shield sunt același produs?
Nu. Au maxime de transfer apropiate, dar construcții, greutăți și protecție la mediu diferite. Compară denumirea completă, capacitatea, culoarea și codul, nu doar cuvântul „T7”.
Merită un SSD extern față de un HDD extern?
Pentru transferuri dese și utilizare mobilă, un SSD merită luat în calcul. Pentru arhive mari accesate rar, compară și costul pe terabyte al unui HDD. Alege după volumul fișierelor și buget, fără să presupui că orice fișier trebuie păstrat pe stocarea cea mai rapidă.
Verdict iReview
XS1000 pentru portabilitate și preț, T7 pentru format subțire și parolă, T7 Shield pentru IP65. Acestea sunt diferențele care justifică alegerea în selecția de față. Dacă ai nevoie și de un calculator nou, poți consulta topul de laptopuri sub 5.000 lei; verifică separat porturile configurației pe care o cumperi.
Înapoi la tabelul comparativ și ofertele eMAG/evoMAG
Surse și metodologia selecției
Am ales trei SSD-uri portabile de 1 TB cu USB 3.2 Gen 2 și listări în ambele magazine. Specificațiile provin de la Kingston și Samsung, iar prețurile și stocurile din paginile legate prin butoane. Am separat prețul ofertei principale de Marketplace și am semnalat codurile diferite ale T7 Shield. Ordinea urmărește utilizarea și bugetul; nu reprezintă rezultate de laborator sau ratinguri inventate.



